ACTA facultatis theologicae Universitatis Comenianae Bratislaviensis je recenzovaný vedecký časopis, ktorého cieľom je prezentovať výsledky vedeckej činnosti tak odborníkov a doktorandov pôsobiacich na fakulte, ako aj autorov z iných univerzít a vedeckých inštitúcií zo Slovenska aj zo zahraničia vo všetkých teologických a príbuzných disciplínach. Obsahuje vedecké príspevky a recenzie domácej a zahraničnej vedeckej literatúry.

ACTA 2/2024

Vydanie číslo 2/2024 je vo formáte pdf k dispizícii na prevzatie v Archíve.

Obsah

ENIGMA OF QUANTUM INDETERMINACY IN A DETERMINISTIC UNIVERSE ON THE BACKGROUND OF ARISTOTELIAN-EVERETT´S METAPHYSICS

Abstract: The aim of the article is to recall paradoxical fact that within the scope of probing fundamental elements of reality, the complex interaction of determinism and indeterminism continues to engage physicists and philosophers for extensive periods. The Everett’s multiverse proposition as significant shift from the usually prefered ´incomplete´ interpretations, acentuates the underlying uncertainty central to quantum theory, and maybe even different physical laws in various universes. The quantum universe, characterized by its probabilistic essence and non-local interactions, confronts conventional deterministic models, urging a reconsideration of our foundational comprehension of reality. The rise of quantum indeterminacy brings forward significant queries about reality's nature, causal connections, and the limitations of human understanding. However, as investigation progresses into the quantum domain, a possible connection between determinism and indeterminism necessitates a detailed and multifaceted scrutiny to decode the enigmas central to quantum phenomena, with the eventual insights from Aristotelian metaphysics. By examining the historical context in conjunction with the theoretical ramifications of indeterminacy, academics can now better maneuver through the complex structure of quantum mechanics and its associated philosophical dimensions, thereby illuminating the core enigmas of the cosmos.

P. RNDr. ThLic. Jiří Kučera, M.A., PhD.
Catholic University in Ružomberok
Faculty of Philosophy

ZÁKLADY TRVALÉHO MIERU Z POHĽADU JACQUA MARITAINA

Abstrakt: Nájsť základy trvalého mieru v súčasnej spoločnosti, ktorá je na jednej strane globalizovaná, ale na druhej strane čoraz viac rozdelená, nie je jednoduché. Článok sa zameriava na myslenie Jacqua Maritaina. Vo svojej koncepcii vychádzal z Tomáša Akvinského, pre ktorého je pokoj účinkom čnosti lásky a vojna je jej defektom. Pokoj/mier i vojnu vkladá do eticko-morálneho kontextu: ako má človek žiť a konať, aby aj v situáciách, ako je vojna, konal správne, aby nehrešil a neohrozil svoju spásu. Pokoj je podľa neho vnútorný stav človeka, ktorý sa konkretizuje vo vonkajšom správaní a konaní, teda vo vonkajšom pokoji. Maritain vidí základy trvalého mieru v ľudskej prirodzenosti, ktorá je základom ľudských práv. Rozdielne metafyziky a filozofické prístupy môžu na teoretickej rovine dospieť k vzájomnému pochopeniu. Okrem toho však existuje praktická rovina, na ktorej je možné sa zhodnúť. Zhoda umožňuje vzájomné porozumenie a spoluprácu. Pre túto rovinu je dôležité priateľstvo.

Doc. PhDr. Oľga Gavendová, PhD.
Comenius University Bratislava
Faculty of Roman Catholic Theology of Cyril and Methodius
Department of Christian Philosophy and Historical Sciences

SLOBODA PREJAVU V KONFLIKTE PRÁV

Abstrakt: Sloboda prejavu patrí k témam, ktoré spoločnosť považuje za dôležité z rôznych dôvodov. Jej uplatňovanie však produkuje mnohoraké konflikty. Článok sa venuje konfliktom, vychádzajúcim z plurality názorov aj z nesprávneho chápania slobody prejavu. Pozornosť venuje konfliktom jednotlivca a totalitného režimu. Následne rozoberá konflikt práv, ktorý môže byť spôsobený presadzovaním slobody prejavu. Tento konflikt môže byť riešený často len autoritatívnym zásahom, obmedzujúcim uplatňovanie niektorých práv. Snaha o riešenie konfliktov a vymedzenie nutných reštrikcií vedie k potrebe oprieť sa o konkrétne zdôvodnenie a odvodenie ľudských práv. Článok sa opiera o zdôvodnenie práv, vychádzajúce z analýzy ľudskej prirodzenosti, konkrétne z chápania človeka ako rozumnej a slobodnej bytosti, schopnej konať zodpovedne a prirodzene tvoriacej s druhými ľudskú spoločnosť. Z takejto analýzy vyplynie odpoveď na názorové konflikty v synergii tolerancie a parézie.

Mgr. Gašpar Fronc
Comenius University in Bratislava
Faculty of Roman Catholic Theology of Cyril and Methodius
Department of Christian Philosophy and Historical Sciences

CESTA EDITY STEINOVEJ: OD HUSSERLA K TOMÁŠOVI AKVINSKÉMU

Abstrakt: Štúdia analyzuje, ako Edita Steinová porovnáva náuku svojich dvoch učiteľov myslenia. Porovnanie sa týka fenomenológie Edmunda Husserla a filozofie bytia Tomáša Akvinského. Vychádzajúc zo samotného pohľadu na filozofiu, Edita Steinová pozoruje styčné body medzi dvoma typológiami myslenia, líšiacimi sa obsahom, historickým a sociálnym kontextom, ako aj gnozeologickým prístupom. Ak sa aj objaví nejaká zhoda, treba mať na pamäti, že intencionalita poznania nie je zhodná s tomistickým realizmom, ktorý obhajuje rozumnosť bytia.

PhDr. Jozef Uram, PhD.
Comenius University in Bratislava
Faculty of Roman Catholic Theology of Cyril and Methodius
Department of Christian Philosophy and Historical Sciences

ANALÝZA APOŠTOLSKÉHO LISTU PÁPEŽA FRANTIŠKA DESIDERIO DESIDERAVI O LITURGICKEJ FORMÁCII BOŽIEHO ĽUDU, 3. ČASŤ (DESID. DES. 42 – 45)

Abstrakt: Apoštolský list pápeža Františka o liturgickej formácii Božieho ľudu nazvaný Desiderio Desideravi pri svojom uvedení na Slovensku vyvolal a ešte stále vyvoláva isté kontroverzie. Preto sme sa rozhodli postupne analyzovať jeho posolstvo a na konkrétnych základných pojmoch, ktoré sú v ňom použité, poukázať na to, ako hlboko je zakorenený v tradícii Katolíckej cirkvi. Ďalej máme záujem prezentovať teologickú hĺbku a erudíciu, s ktorou Svätý otec analyzuje podstatu liturgického slávenia, predovšetkým svätej omše. Naším zámerom bolo tiež uviesť do vzťahu obsah tohto dokumentu bod po bode s konkrétnou biblickou, patristickou, a vieroučnou tradíciou Cirkvi, aby sme tak poukázali, ako aj tu pápež František – ako sme pri ňom už zvyknutí, – starostlivo približuje najdôležitejšie a nedišpenzovateľné aspekty katolíckej náuky, nielen preto, aby ich primerane vysvetlil, ale aj preto, aby veriacim ukázal, ako si môžu obnovovať svoju vieru už samým slávením posvätnej liturgie.

Doc. Mgr. Róbert Horka, PhD.
Comenius University in Bratislava
Faculty of Roman Catholic Theology of Cyril and Methodius
Department of Biblical Studies

Prof. ThDr. Pavol Farkaš, PhD.
Comenius University in Bratislava
Faculty of Roman Catholic Theology of Cyril and Methodius
Department of Biblical Studies

DIARIUM SEMINARII EPISCOPALIS NITRIENSIS Z ROKOV 1775 – 1784 AKO CENNÝ HISTORICKÝ PRAMEŇ

Abstrakt: Príspevok sa snaží predstaviť denník, ktorý v rokoch 1775 – 1784 písali chovanci Kňazského seminára sv. Ladislava v Nitre. Ide o unikátny historický prameň, ktorý osvetľuje nielen dianie v tomto seminári, ale aj v miestnej katedrále a v iných kostoloch mesta, ako aj v celej Nitrianskej diecéze. Príspevok ponajprv ponúka všeobecný popis denníka, následne prináša všeobecné informácie o inštitúcii, na pôde ktorej vznikol, aby sa mohol vzápätí zaoberať jeho obsahom. Ten rozdeľuje do niekoľkých tém, podľa skutočností, ktoré sa v ňom najčastejšie spomínajú. Predstavenie tohto archívneho prameňa má svoj význam i pre hlbšie pochopenie dejín Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty, nakoľko dejiny jednotlivých kňazských seminárov tvoria súčasť jej prehistórie.

ThLic. Martin Bošanský, PhD.
Diocesan archives in Nitra

KNIŽNÁ RECENZIA

KAŠPAR, Karel.
Papež proti válce. Skutky a nikoliv pouhá slová papeže míru Benedikta XV.
Pstruží: Lukáš Lhoťan, 2023, ss. 80.
ISBN 978-80-88352-22-8.

Rudolf Manik

Publikované/aktualizované dňa 13.01.2025